Genel

Bir An Önce Başlasan İyi Olur!

Çalışmalar  hangi enstrüman için olursa olsun, bir müzik aleti çalmanın vücuttaki stresi azaltacağını gösterir. Vücuttaki stres salınımının azalması beden ve zihnin daha sağlıklı olmasına vesile olur. Stresin aslında bağışıklık sistemini zayıflattığı bilinen bir gerçek; bu da bünyemizi bakterilere, virüslere veya hastalıklara karşı daha zayıf hale getiriyor. Ayrıca sürekli stresli olmak zihni yorarak öfkeye ve tükenmişlik hissiyle beraber depresyona yol açabiliyor.  

Yeni yazımızda sizden gelen istekler üzerine gitar çalmanın birbirinden motive edici faydalarını sıraladık.

Yaratıcı Zihninizi Geliştirin

 
Gitar çalarken beyninizin genellikle alışkın olmadığı kısımlarını kullanırsınız. Beynin bu bölümlerini uyarmak daha yaratıcı olmanızı sağlar. Edinilen bu beceri ürettiğiniz her şeye harika bir dokunuş katar. Yaratıcılık, sorunlara çözüm bulmanıza ve hayal gücünüzü genişletmenize yardımcı olur. Yaratıcı beyin, iş hayatında da aranan bir özellik olmakla birlikte, herhangi bir sosyal etkileşim sırasında da sahip olunması gereken büyük bir değerdir.  

Anda Kalın


Günlük yaşamımızda her an düşünüyoruz. Nasıl hareket edeceğimizi, başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü, geleceği ve geçmişi devamlı düşünerek kendi kafamızın içinde bir girdap yaratıyoruz. Gitar çalmak, tüm bu düşünceleri bırakmanıza ve sadece anı deneyimlemenize yardımcı olur. O an, gerçekten inanılmaz bir yerdir.

IQ vs Müzik

Gitar öğrenirken, farklı birçok yeni bilgiyle haşır neşir olursunuz. Yeteneklerinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olmak içinse beynin farklı bölümleri bir arada çalışmak zorundadır. Müzik teorisini anlamaktan notaları okumaya; ellerinizin pozisyonundan, perde ve parmak ilişkisine; seslerden, şarkıların tamamını ezberlemeye kadar beyninize doluşan tüm yeni bilgileri düşünün!

Bazı çalışmalar bir enstrüman çalmanın IQ’nuzu yaklaşık 7 puanakadar yükselteceğini göstermiştir .     

Matematikte Daha İyi Olun

Müzik ve beyin ile ilgili araştırmalar ardışık beceriler olan ritim ve perde ilişkisini yöneten gitaristlerin ve müzisyenlerin matematikte daha iyi bir performans gösterdiğini kanıtlar. Bu, gitar çalmaya başladığınızda doğrudan Albert Einstein olacağınız anlamına gelmez ama sizi mutlaka daha iyi hale getirir.  

Beyninizi Keskin Tutun

Gitar çalmanın en büyük faydalarından biri beyninizi keskin tutmanızdır. Bunun nedeni, gitaristlerin beyinlerinin; hem dinleyicilerini hem de kendilerini tatmin etmek için sürekli olarak yüksek seviyede performans göstermesi gerektiğine odaklanması gerçeğidir. Hep iyi ve daha iyi olmaya başlasanız bile, sürekli olarak daha iyi çalmayı arzularsınız. Standartlarınıza ayak uydurmanın tek yolu, kendinizi gitar ile meşgul etmek ve yeni harika şeyler öğrenmeye devam etmektir. 

Okuma Becerilerinizi Geliştirin

Nota okurken beyniniz gördüklerini sürekli olarak gitarınızın klavyesindeki bir konuma çevirmek zorundadır. Beyniniz, şarkının temposuna bağlı olarak bunu oldukça hızlı yapar. Bu hıza ayak uydurmak için harika bir okuma becerisi geliştirmesi ve dolayısıyla onu iyileştirmesi gerekecektir. 

Göz ve El Koordinasyonunuzu Güçlendirin

Gitar çalarken ellerinizin çok kısa bir sürede gördüğünü işleyen zihninizin isteğini yerine getirmesi gerekir. Bu çok hızlı gerçekleşen eylemin temeli kas hafızasına dayanır. Özellikle doğaçlama söz konusu olduğunda, iyi el-göz koordinasyonu çok daha önemli hale gelir. Ayrıca iki el çoğunlukla bambaşka işlerle meşguldür. Sol el perdeler ve teller arasında esnek bir şekilde hareket ederken, sağ el sesi elde edeceği teli çalmaya odaklı şekilde doğru ritim ile doğru bir performans çıkarmaya çalışır. Gitarı öğrenme sürecinde elleriniz gözleriniz ve işittiklerinizle sağlam bir koordinasyona sahip olursunuz.

Duyumunuzu Geliştirin 

Gitar, akort edilmesi gereken telli bir enstrümandır. Bu sayede bir diğer fiziksel faydası da işitme duyunuzu geliştirmesidir. Seslerdeki ince farklılıkları tespit etmek, akordunuzun doğru olup olmadığını fark edebilmek için duyum becerilerinizin de yüksek seviyeye erişmesi gerekir. Sürekli olarak akort ettiğiniz gitarınızın seslerini içselleştirerek, zamanla minik farkları bile duyar hale gelirsiniz.

Duygularınızı İfade Edin

Müzik, duygularınızı ifade etmenin en eşsiz aracıdır. Hangi müzik türünü dinliyor veya icra ediyor olursanız olun, içinde bulunduğunuz duygusal durumu seslere dökerek ifade edebilirsiniz. Gitar çalarken kendinizi ne kadar farklı duygusal boyutta gezinir şekilde bulursanız, duygularınız da o yöne doğru yönlenir. Bir nevi duygularınızın akışını neyin sürüklediğini duyumsar ve onu kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Sosyal Bağlantılar Oluşturun

Gitar çalmanın en büyük faydalarından bir diğeri de sosyal bağlantılar kurmanıza yardımcı olmasıdır. Bir konserde ya da müzik içerikli bir etkinlikte, size dış dünyadaki milyonlarca insandan daha yakın karaktere sahip insanlarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Benzer düşünen insanlarla konuşurken aynı şeye, yani müziğe tutku duymanız çevrenizdekilerle çok hızlı ve derin bir bağlantı kurar. Bununla birlikte sosyal bir enstrüman olan gitar, farklı solo enstrümanlar ile vokalistler için harika bir eşlikçidir. Bu sizin birçok branşta farklı müzisyenle birlikte çalmanıza ve dünyanın en özel paylaşımlarından birini deneyimlemenize olanak sağlar.

doremusic Akademi’de, müziği icra etme, analiz etme ve üretme, daha fazla müzik dinleme ve müziği algılama becerilerini güçlendirmeyi hedefleyen enstrüman derslerimizle; sanatın motive edici ve geliştirici tüm yönlerini hayatınıza katmak için sizleri de aramıza bekliyoruz.  

Kaynak

Önerilen gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir